W obecnym świecie trudno jest uniknąć przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole, w telewizji. Dlatego warto więc stawić jej czoła, reagować, kiedy komuś dzieje się krzywda.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy corocznie obchodzony 2 października, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku.
Wybór daty nie był przypadkowy - 2 października obchodzimy rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego. W drodze ku niepodległości Indii szerzył on nowy rodzaj sprzeciwu - bierny opór, który polega na walce bez użycia przemocy.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to idealna okazja do edukowania najmłodszych i pokazywania im, że każdy konflikt można rozwiązać bez użycia siły. Ważne jest, aby od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach kulturę pokoju i zrozumienia. Dlatego nasza szkoła również włączyła się w obchody tego dnia. Uczniowie starszych klas oglądali prezentację na temat przemocy i agresji i sposobów radzenia sobie z nią, a także przygotowali plakaty na ten temat. Na górnym korytarzu pedagodzy szkolni przygotowali gazetkę informacyjną.
Gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą?
- Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (800 120 226)
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111)
- Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (800 120 002)
- Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci (800 100 100)
- Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12)